Tajemniczy Dolny Śląsk
Tajemniczy Dolny Śląsk pozostaje wciąż mało znaną krainą pełną sekretów i niespodzianek. Burzliwa historia regionu i dramatyczne losy jego mieszkańców idą w parze z malowniczymi szczytami gór, zacisznymi dolinami i rozległymi połaciami lasów. Razem tworzą one niezapomniany krajobraz przyrodniczy i kulturowy, kryjący liczne, nadal mało znane atrakcje. Być może warto poznać go bliżej?
Wrocław, perła regionu
Wycieczkę rozpoczynamy często od stolicy Dolnego Śląska, Wrocławia. To pełne życia, nowoczesne miasto posiada bogatą, wspaniałą, nieraz dramatyczną historię. Dzieje Wrocławia sięgają osady, która istniała tutaj w II wieku naszej ery. Od tego czasu wielokrotnie zmieniała się przynależność państwowa miasta. Należało ono do Królestwa Polskiego, Czeskiego, Monarchii Habsurgów, Prus, Rzeszy Niemieckiej i wreszcie do Polski. Ze względu na liczne wyspy i łączące je mosty, niektórzy nazywają je także Wenecją Północy. Dziś zachwyca zabytkowym Starym Miastem, ikonami architektury takimi jak Hala Stulecia czy Dom Handlowy Renoma. Godne uwagi są z pewnością zadbane i rozległe parki, a zwłaszcza najlepszy w Polsce ogród zoologiczny. Z pewnością warto zobaczyć panoramę miasta, która rozpościera się ze szczytu wieżowca Sky Tower. Do najciekawszych dzielnic zaliczamy też zielony Biskupin, mało znane Księże oraz elegancki Borek. Osoby zainteresowane historią z pewnością chętnie zwiedzą modelowe osiedle WUWA.
Sudety, kraina legend
Z Wrocławia z łatwością można udać się na poszukiwanie tajemnic Sudetów. Co ciekawe, z regionem tym wiąże się mnóstwo legend – poczynając od Ducha Gór, po liczne historie związane z tworzonymi tu przez Niemców kopalniami, a nawet ze słynną Bursztynową Komnatą. Każdy też słyszał o „złotym pociągu”, którego poszukiwania toczyły się niedawno w okolicach Wałbrzycha. Z tych powodów tajemniczy Dolny Śląsk od wieków przyciąga wagabundy, poszukiwaczy przygód, ekscentryków i miłośników legend i historii.
Podziemne miasta
Owiany tajemnicą hitlerowski Projekt Riese pobudza wyobraźnię turystów i poszukiwaczy przygód. Wiedzą oni, że Góry Sowie są wręcz poprzecinane podziemnymi korytarzami i sztolniami, stanowiącymi część ogromnego kompleksu, który miał być podziemną fabryką broni lub kwatera dla naczelnego dowództwa III Rzeszy. Niestety, tylko niewielka część ogromnego kompleksu jest dziś otwarta dla zwiedzających. Jednakże część tego podziemnego labiryntu można zobaczyć w Podziemnym Mieście Osówka. Nikt do końca nie wie, do czego miały służyć ogromne hale i długie korytarze kompleksu. Niektórzy wierzą, że ukryto tu „złoty pociąg” albo ciężarówki ze zrabowanym złotem Wrocławia. Inni uważają, że Niemcy planowali rozlokować tutaj naukowców pracujących nad Wunderwaffe i prototypem bomby atomowej. Niedaleko stąd, trasa turystyczna Sztolnie Walimskie Kompleks Rzeczka „Riese” pozwala na przejście 500m podziemnej trasy przy akompaniamencie pobudzających wyobraźnię efektów audiowizualnych.
Historia górnictwa w tym regionie sięga zamierzchłych czasów. Już w XVI wieku w Krobicy wydobywano cynę. Właśnie tutaj, w Geoparku, ścieżka dydaktyczna „Śladami dawnego górnictwa kruszców” umożliwia poznanie unikatowych, doskonale zachowanych wyrobisk. Wałbrzych od wieków związany jest z węglem kamiennym. Historię miasta, która splata się nierozerwalnie z górnictwem, przedstawia doskonale wystawa w Centrum Nauki i Sztuki Stara Kopalnia w Wałbrzychu. W Kletnie kryje się kopalnia uranu, której historia sięga 600 lat tradycji wydobycia surowców w tym miejscu. Natomiast w Złotym Stoku można zwiedzać fascynującą kopalnię złota.
Twierdze i fortece
Historia militarna Dolnego Śląska sięga w przeszłość o wiele dalej, niż tylko do czasów drugiej wojny światowej. Na południu województwa rarytasem dla miłośników fortyfikacji są dwie twierdze: Kłodzko i Srebrna Góra. Twierdza Kłodzko jest jednym z najlepiej zachowanych obiektów architektury obronnej XVIII w. Jednakże nie ustępuje jej również XVIIIwieczna Twierdza Srebrna Góra. Zdaniem wielu osób jest to unikatowy obiekt w skali dziedzictwa kulturowego Europy i jedna z najważniejszych atrakcji Dolnego Śląska.
Kraina Ducha Gór
Legenda o Duchu Gór towarzyszy Karkonoszom od setek lat. Postać tę znają – pod różnymi imionami – nie tylko Polacy, ale i Czesi oraz Niemcy. Początkowo była związana z pogańskim kultem Łaby. Duch Gór i związane z nim historie były wielokrotnie tematem prac karkonoskich artystów, a nawet prac naukowych i rozpraw doktorskich. Bezsprzecznie, liczni pisarze, malarze i rzeźbiarze czerpali natchnienie z tej enigmatycznej postaci. Bez wątpienia snuciu tych opowieści sprzyja górski, poprzecinany zamglonymi dolinami krajobraz Sudetów, a także skaliste występy i niesamowite formacje skalne tych gór. Legendy o Duchu Gór są uosobieniem tajemniczych, osnutych mgiełką baśni Sudetów. Być może tkwi w nich ziarno prawdy? Aby się o tym przekonać, sami spenetrujcie zapomniane, niesamowite, wyjątkowe i fascynujące zakamarki tajemniczego Dolnego Śląska.